
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 1 MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 36 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Max Supply Current | 1.5 A |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | Analog, PWM |
| Nominal Supply Current | 550 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Internal Switch | Yes |
Stock: 2837
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20851
Ext.Price$0.20851
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20851 | $0.20851 |
| 10 | $0.18480 | $1.84800 |
| 50 | $0.16378 | $8.18900 |
| 100 | $0.14137 | $14.13700 |
| 500 | $0.12203 | $61.01500 |
| 1000 | $0.11403 | $114.03000 |
| 3000 | $0.10656 | $319.68000 |
| 5000 | $0.09957 | $497.85000 |
